ŞEFİK ÇAKICI

Boyabat Belediye Başkanı

Etkinlik Takvimi

Ahilik geleneği Boyabat’ta yaşatılacak  

Ahilik geleneği Boyabat’ta yaşatılacak  

Ahilik geleneği Boyabat’ta yaşatılacak  

Belediyemiz ile İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen Ahilik Geleneği etkinliği 17 Ağustos Cuma(yarın) günü ilk defa yapılacak.

Bundan sonra her Cuma salasından sonra ilçe müftülüğü görevlilerinden bir din görevlisi  eşliğinde  Tarihi Orta Çarşıda  Ahilik Duası yapılacak. 

Yeniden yaşatılacak olan Ahilik Geleneği ile ilgili Tarihi Orta Çarşı esnafından da destek geldi.

Belediye Başkanımız Şefik Çakıcı esnafa çağrıda bulundu

Belediye Başkanımız Şefik Çakıcı: ''Ahilik bizim örfümüzdür. Geçmişimizi yaşatan bir çalışmadır. Bizim vazifemiz ecdad mirasına sahip çıkmak, ahilik kültürü üzerine esnafımıza sahip çıkmaktır. Biz büyüklerimizden emaneti bu şekilde devraldık, korumaya da devam edeceğiz.'' ifadelerini kullandı. 

Başkanımız Çakıcı orta çarşı esnafına da çağrıda bulunarak yarın düzenlenecek etkinliğe katılım sağlayarak, hem orta çarşıya hem de kültürel değerlere sahip çıkmaya davet etti.

Ahilik Nedir ? 

Ahilik, eski Türk medeniyet unsurlarının İslamiyet ve bu kanaldan Ahilik esasları değerleriyle uyumlu kaynaşması neticesinde kurulan esnaf, sanatkar ve üretici birliklerini ve bu birliklerin tatbik ettikleri ahlaki, siyasi, iktisadi, felsefi duygu ve prensiplerin adıdır. Türk kültür tarihinin önemli bir öğesidir. İslâmî-tasavvufî düşünce ile fütüvvet ilkelerine bağlı kalarak ahlakla sanatın, konukseverlikle yardımseverliğin uyumlu bir birlikteliğini sunan Ahilik teşkilatı, gerek bağlı bulunduğu prensipler ve gerekse ortaya koyduğu faaliyetler ile fertlerin eğitim, sosyal ve ekonomik durumları ile alakadar olmuş, Asya'nın farklı yerlerinden gelerek Anadolu'ya yerleşen Türklere, hem yerleşimlerinde ve yeni hayata adapte olmalarında ve hem de kolayca iş ve meslek edinmelerinde  kendilerine yardımcı olmuş... Anadolu'nun ve yeni fethedilen yerlerin  Türkleşmesinde ve İslamlaşmasında  mühim roller oynamış,  iç güvenliğin sağlanmasında büyük hizmetlerde bulunmuş,  iş hayatında en dürüst, cemiyette en edepli,  siyasette en faziletli,  savaşta en cesur,  zaviyede ise en mütevazı olmayı  gaye haline getirmeye çalışmıştır.  Ahilik Duası Nasıl Yapılır ?  Dua esnasında ahililik geleneğine uyularak ayakta mesleğini icra eden  esnaf(berber, demirci, fırın vb.) oturarak, oturarak mesleğini icra eden esnaf (terzi, saatçi, bakkaliye) ise ayakta, iş yerlerinin önüne çıkarak  duaya  iştirak edecek

BOYABAT BELEDİYESİ

SİTE İÇİ LİNKLER

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres   : Belediye İş Hanı, Boyabat SİNOP

Telefon : 0 368 315 10 33
Faks     : 0 368 315 30 18